„Един от най-важните текстове, писани на руски език през последните години. Книгата на Степанова дава основание да се твърди за триумфалното завръщане на руската литература на световната литературна сцена.“ ~ Лев Оборин
Мария Степанова навлиза в трудните, но много важни за съвременния човек въпроси за природата на паметта. Паметта, която ни мами и подвежда, докато мислим и разказваме живота на нашите мъртви близки. Паметта, която така често насилваме и изкривяваме в търсене на егоистични, себеутвърждаващи ползи или пози. Такъв роман-изследване не се е появявал досега не само в руското, но и в европейското културно пространство. Книга, предлагаща спасителна формула за нашата колективна амнезия, ключ за реабилитация на паметта и историята като частно, интимно достояние за всеки от нас.
Мария Степанова (р. 1972, Москва) е руска поетеса, писателка и есеистка. Главен редактор на руското интернет издание за изкуство и култура Colta.ru. Завършила Московския Литературен институт „Максим Горки“.
Степанова е сред най-отличаваните съвременни руски поети. Поезията й е преведена на повечето европейски езици.
В края на 2017 г. излиза философският й роман-есе „В памет на Паметта“. Книгата почти мигновено става интелектуална сензация в Русия. Оценките на читателите и литературната критика в Русия са възторжени – много рядко в Русия се е случвало подобно единодушие по повод на литературна творба.
На книгата последователно са присъдени и трите най-престижни руски литературни награди – специалната награда «Изборът на читателите» на премията „Ясна поляна“ (2018), Националната литературна премия «Большая книга“ 2018 (най-високото руско литературно отличие) и литературната наградата „НоС“ („Новая Словестность“, 2019).
Паралелно с излизането на „В памет на Паметта“ в Германия, Степанова бе поканена от Хумболтовия университет на Берлин за гост-лектор за учебната 2019 – 2019 година, с цикъл лекции и семинари за (ре)конструкция на миналото, с фокус върху книгата й. Освен в Германия, „В памет на Паметта“ бе издадена и в Швеция и Холандия, а до края на 2019 година се очаква да излезе и във Франция, Италия, Великобритания, Испания, Финландия, САЩ.
В памет на Паметта на Мария Степанова е най-важната книга не само на тази, но и на последните няколко години. Това е едно изтънчено изследване на самата същност на паметта. Тази книга наистина е събитие. За тези, които умеят да четат.
~ Эхо Москвы
Веднъж на десетилетие се появява подобен метароман, голяма книга-реконструкция, в която авторът в новоизобретен от него жанр отведнъж изяснява отношенията си с паметта, времето, историята, страната.
~ Лиterraтура
„Значителните текстове се отличават с това, че са леки, интересни и е важно да бъдат четени. В памет на Паметта е текст с абсолютно световна значимост.
~ КоммерсантЪ
Днес никой не пише на руски като Степанова. Забележителна плътност на фразата, майсторско превключване на повествователните скорости, музикална организация на целия текст. Бяхме отвикнали, че руската проза може да покаже „обоняние на елен“ и „сетива на прилеп“.
~ Афиша-Daily
Такива книги в руската литература не е имало, тя не е „още една“, тя е „една-единствена.
~ Медуза
Мария Степанова е призовала мъртвите за свои съавтори. И се е получила книга, каквито досега на руски не е имало. И на други езици май не са много.
~ Новая газета
Книгата на Мария Степанова е спасителна пукнатина, която колективната ни амнезия отваря на нивото на очите, опит за реабилитация на паметта и историята като частно достояние.
~ Радио „Свобода“
Със своята гениална структура, В памет на Паметта е една наистина своевременна книга.”
~ Neue Zürcher Zeitung
Този роман е серия от пътувания без цел или край, които те поглъщат и изпитваш съжаление, че книгата свършва.
~ Dagens Nyhetter
Отдавна не съм чел толкова богата и щедра книга. Едновременно завихряща и открояваща се, трудна и лесна, забавна и завладяваща. Едно нежно произведение, наситено с красота и интелигентност.
~ Sydsvenska Dagbladet
Най-важният руски роман на 2017 година. Разрешаването на загадката на миналото се оказва част от политически сюжет: как да се ориентираме в настоящето.“
~ GQ