Вижте програмата:
31 юли /събота/, 18:00 часа
Премиера на книгата „Преводачът на света“ от Теа Монева.
Голям арт салон на Радио Варна
Първа поетична книга, в която лирическият глас на Теа излъчва крехкост, независимост, умна свобода. Съзерцание на голямото, съзерцание на малкото.
******
1 август /неделя/, 18:30 часа
Среща с автограф с Александър Габровски
Щанд на ИК Жанет 45, Шатра 12
„С времето забелязах, че всеки ден поне по няколко пъти се питам „от това дали би станало добро стихотворение? Интересно ми е това наблюдение, отдръпване от собствената ми личност и ежедневие. Животът изглежда по-лесен и контролируем, когато бъде превърнат в произведение на изкуството. Може да бъде променен, да звучи добре, да му се придаде някакъв смисъл, а смисълът – той може да вирее и в края и в началото, няма значение къде.“ от автора
******
2 август /понеделник/, 19:00 часа
Представяне на книгата „Писма до Ния, която не родих“ от Димана Йорданова
Литературен кът АБК
„Книга – паник атака, пристъп, отворена към небето вена. Книга, в която партитурата на сълзата е възможна само за китарата на Джими Хендрикс.“ ~ Елин Рахнев
******
3 август /вторник/, 19:00 часа
Представяне на книгите „Запокитеност“ и „Есенен Великден“ от Петър Чухов
Литературен кът АБК
„Поезията е всемогъща, но е лош слуга и жесток господар. При нея е както в любовта – трябва да си готов на всичко.“ от автора
******
4 август /сряда/, 19:00 часа
Представяне на романа „Роден на Великден“ от Бойка Асиова
Литературен кът АБК
„Всичко, написано от Бойка Асиова, като че ли излиза от потайни пазви, в които планината, ветровете и предците са съхранявали специално за нея ароматни думи, извезани сюжети и незабравими герои. В пазвата на тази книга има един живот. Българско сираче от Илинденското въстание (1903) се превръща в ирландски студент по медицина, а след това жител на света, който лекува европейци и африканци, но най-вече своята душа. Ще намери ли лек за гладуващото си сърце по най-дългия път обратно към себе си? На този въпрос ще ви отговори Бойка Асиова така, както само тя го може.“ ~ Веселина Седларска
******
5 август /четвъртък/, 19:00 часа
Представяне на сборника с разкази „Ела и ме спаси“ от Емилия Милчева
Литературен кът АБК
Ако имате малко повече късмет, спасението ще ви намери. Защото всеки от нас има нужда да бъде спасен, поне веднъж. От илюзии, от страхове, от някои демони. Спасението има много лица и обикновено не го разпознаваме като такова от първия път. Може да е смърт – за госпожа Кети, любов – като при Наталия, коте за лудия, бебе за шофьорката на такси, пътуване за Борис, шинели за хора без палта… И всички сме едновременно спасени и спасители, защото, спасявайки някого, всъщност спасяваме себе си.
Тази книга с разкази е първа за Емилия Милчева, журналист, работила в БТА, в. „Труд“, в. „Класа“, Градски вестник, сайтовете Webcafe, Ureport, ClubZ, телевизия BiT. Сега работи за Deutsche Welle и онлайн изданието Тоест.
******
6 август /петък/, 19:00 часа
Представяне на книгите „Писма на Омар до бъдещата му съпруга“ и „Братовчедката на Зорбас“ от Ирена Иванова
Литературен кът АБК
„Човек на име Омар пише и изпраща писма на бъдещата си съпруга, която още не е срещнал и която не познава. Не знае кога и къде ще се появи в живота му, не знае как изглежда и дали изобщо е родена. Тогава къде точно изпраща тези писма? Получава ли ги някой? Ще получи ли отговор от нея? Това са въпроси, които губят своя смисъл, потъвайки в дълбочините, в които Рене ни потапя, и ние неусетно започваме да се превръщаме в Омар. Тези до болка откровени, любовни писма ни карат да се питаме дали Омар не търси своя изгубен Бог и дали едва когато станем съвършено цели и обикнем истински себе си, ще срещнем така мечтаната любов, която този път ще остане…“ ~ „Писма на Омар до бъдещата му съпруга“
„Личен репортаж за пътя и порастването – подир трабанта на миналото, бащата – градинар и гробар, пътешествията на майката през магнитите от чужди градове на хладилника, запушените с дъвка ключалки, през които все пак успяваш да зърнеш – смърт няма. Прямо и лично, намерило себе си писане.“ ~ „Братовчедката на Зорбас“
******
7 август /събота/, 18:30 часа
Среща с автограф с Владимир Сълов
Щанд на ИК Жанет 45, Шатра 12
Владимир Сълов е професор и доктор по информатика в Икономически университет – Варна и автор на над 50 научни публикации. В свободното си време е фотограф, пътешественик, приключенец и изследовател на древни световни и български мистерии и учения.
Романите му „Тракийският код“ и „Възкресение“ са приключения, наситени с реални артефакти, светилища и мистични древни ръкописи, а георите им са въвлечени да разплитат най-сложните загадки на времето.
Събитието се организира от Асоциация „Българска книга“
Литературният кът се намира в пешеходната зона на бул. „Сливница“, в близост до пресечката с ул. „Стефан Караджа“ - жълтата шатра.
Всички събития в рамките на Културната програма на Алея на книгата - Варна са с вход свободен.
Пълната програма тук:
https://www.abk.bg/news/view/294